Serkan Taranoğlu
Yükleniyor...
Resmen 4ncü nesil savaş

Resmen 4ncü nesil savaş

Gelecek bilimci Alvin Toffler toplumları

Gelecek bilimci Alvin Toffler toplumları 1. Dalga tarım toplumu,2. dalga sanayi toplumu ve 3.dalga 3bilgi toplumu olarak nasıl 3 dalgaya ayırmışsa, ABD? li bilim adamları da savaşları 4 nesle ayırmışlardır.

1989 yılında bir grup Amerikalı bilim adamı geliştirdikleri bir askeri doktrin ile yeni bir savaş türü tanımlanışlardır.

4. Nesil savaşlar; hibrit savaşları, vekalet savaşları olarak da adlandırılmaktadır.

Birinci dünya savaşı öncesi savaşlar, birinci dünya savaşı, ikinci dünya savaşı ,körfez savaşı ;kategori olarak,kullanılan silah kalitesi,kullanılan teknoloji, stratejileri,taktikleri,savaşan ülkelerin siyasi görüşleri bakımından diğer 3 nesil savaş modellerine örnektir?

4. nesil savaş kavramı ise kafanızdaki bütün savaş algoritmalarını değiştiriyor.

Teknolojinin baş döndürücü değişimi hayatımızdaki birçok kavramın evrim geçirmelerine sebep oluyor.

Savaş tanımıda buna uygun olarak yeniden tanımlanıyor.

3.dünya savaşının cephelerde mi olacağını zannettiniz?

Tarihe batı cephesi, garp cephesi,Karadeniz cephesi savaşları olarak mı geçeceğini zannettiniz?

Peşinen söyleyeyim böyle düşünüyorsanız yanıldınız.

4.nesil savaş ta size resmen savaş açmış bir devlet bulamayacaksınız. Şu anda olduğu gibi.

Artık devletler düşmanlıklarını direkt olarak karşı devlete savaş açarak göstermiyorlar.

Bu savaşlar hükümet ve lider devirme savaşlarıdır.

Arap baharları ,gül ,lale, çiçek, böcek devrimleri hep 4. Nesil savaş örnekleridir.

4.nesil savaşın askerleri ise kimi zaman tek başına canlı bomba olan teröristler, kimi zaman bir suikastçı, kimi zaman siber saldırı yapan bir hacker, kimi zaman uluslararası para piyaslarındaki bir yatırımcı , kimi zaman sahte bir hesaplarla twitt atan sosyal medya teröristleri olabilir.

4.nesil savaşların; silahı, tankı, tüfeği , sosyal medyadır.

Uçağı, gemisi, füzesi uluslararası kredi kuruluşları, siber saldırılarla elektriği kesen veya siber saldırılarla ülkenin en gizli bilgilerine ulaşan yapılar olabilir.

Her şeyin iç içe geçtiği 2+2=5 durumudur 4. Nesil savaşlar.

Birçok devlet hatta birbiri ile hiç anlaşamayan bir araya gelmeleri mümkün olmayan birçok devlet bir araya gelebileceği gibi, yine birbirlerine taban tabana zıt olan bir çok terörist grubun bir araya geldiği bir savaş durumudur.

Asker ile sivilin, nizami ile gayri nizami halin, siyah ile beyazın karıştığı durum halidir.

Amaç lider ve hükümeti devirmektir. Her yol mübahtır. Karşınızda muhatap alacağınız size savaş ilan etmiş bir devlet yoktur.

Kimi zaman bir canlı bomba, kimi zaman bir suikastçı, kimi zaman sosyal medya algı operasyonları ile kimi zaman spekülasyon ve maniplasyonlarla ekonomik ve siyasi kriz çıkarmak sureti ile halkı nefret ve bölmeye yönelik eylemler olabilir.

Bu nesil savaşlarda halkı sosyal medya üzerinden galeyana getirecek yalan haber ve fotoğraflar çok kullanılır. Mesela son Reina saldırısında, saldırının ilk olduğu an noel baba kıyafetli birinin eğlenen insanlara saldırma teması işlenerek Türkiye de yılbaşını kutlayan kesimlere muhafazakar kesimler tarafından bir saldırı olduğu algısı verilmek istenmesi gibi. Mesela 15 temmuz darbe girişiminde boğaz köprüsü üzerinde teslim olmuş 20 yaşında bir genç askerin kafasının kesildiği bir foto gibi.

Ama gerçekte ne noel baba kostümlü biri vardır, ne de kafası kesilen bir asker. Sonra anlaşılır ki o foto Ortadoğu da ki bir savaştan alınmıştır, o noel baba başka ülkede sokakta yürüyen bir vatandaştır.

Türkiye tam anlamı ile 4. Nesil bir savaşın içinedir.

Odak noktasında da Sayın Cumhurbaşkanımız vardır.

Türk milleti, etnik ve mezhepsel zenginlikleri kaşınarak, uluslararası manipülasyonlarla ekonomisi zayıflatılarak, yakın ilişki içinde olduğu ülkelerle (Rusya ile uçak düşürme ve büyükelçi suikasti) arası açılmak sureti ile Cumhurbaşkanımızın deyimi ile ikinci kurtuluş savaşı yani 4. Nesil bir hibrit savaşının içinedir.

Sosyal toplum mühendisleri vasıtası ile vatandaşların hassas damarlarına basılmaktadır. Gezi sürecinde ağaçlar kesiliyor diye sokağa halk dökülmüş sonra sosyal medya algı yönetimi ile halk polise karşı kışkırtılmıştır. Dün gibi hatırlıyorum. Yalan twitlerle olmayan sokak çatışmaları var gibi gösterilmiş, istenmeyen kan talepleri istenmiş ,hayali yaralı ve ölülerle sokak çatışmaları planlanmıştır.

15 temmuz darbe girişimi de bir 4. Nesil hibrit savaş modelidir.

4.nesil savaşlarda büyük devletler taşeronlar üzerinden işlerini yapmaktadırlar. Sosyal toplum mühendisleri ile ülkenin swot analizi yapılmakta, bu analize göre toplumun zayıf yönleri cemaat ,medya ve STKlar aracılığı ile kışkırtılmaktadır. Veya birbiri ile tamamen zıt birçok terörist örgüt farklı taşeronlarla farkında olmadan aynı yere hizmet etmektedirler.

Darbe girişimi, Beşiktaş saldırısı, Büyükelçi suikastı, uçak düşürme olayı, reina saldırısı,kayseri saldırısı, İzmir olaylarının hepsi farklı terör örgütlerinin aynı amaç için yaptığı olaylardır.

Uluslararası bazı kredi kuruluşlarının tüm veriler olumlu iken Türkiye?nin kredi notunu düşürmesini nasıl yorumlarsınız ? Bakıyorum Türk bankacılık sektöründe kredilerin takibe düşme oranı % 3.2, bu başka ülkelerde %15 lere kadar çıkıyor. Su anda Türk bankacılık sistemi sermaye yeterlilik rayosu %16 ki son derece iyi. Basel kriterlerinde bu veri %8 sınırı getirilmiş.

BU veriler bu durmda iken uluslar arası kredilendirme kuruluşlarının yaptığı tam bir 4. Nesil hibrit savaşı örneğidir.

Veya Can Dündarın Devlet sırrı olan konuları yalan yanlış haberlerle deşifre etmesini, sonra da ülkesinden kaçıp yabancı ülkelerde kendi ülkesi aleyhinde demeçler vermesini. Bunlar hep aynı oyunun farklı parçalarıdır.

4 nesil, hibrit savaşla mücadele uzun süreli sabır isteyen bir mücadeledir.

Birbirinden farklı zıt bir çok mekanizmanın aynı amaç uğruna gayri nizami, gayri ahlaki, gayri hukuki eylemlerinin toplamıdır.

Bize hepimize düşen vatandaş olarak ilk görev bu hain planları iyi okuyup iyi anlayıp oyuna gelmemektir. Sosyal medyada her iletiyi paylaşmayınız. Farkında olmadan bir planın parçası olabilirsiniz. Etnik köken provakasyonlarına gelmeyiniz. Mezhep ayrılığını kışkırtan alevi Sünni ayırımı varmış gibi haberlere ve paylaşımlara itibar etmeyiniz. Başı açık başı kapalı ayırımı varmış gibi haberlere paylaşımlara itibar etmeyiniz.

Ekonomik kriz var. Dolar daha da çıkacak, ev araba satışları duracak ,kriz daha da derinleşecek haberlerine inanmayınız.

Biz vatandaş olarak dik duralım, oyuna gelmeyelim, bir olalım diri olalım.

Hükümet ve Sayın Cumhurbaşkanımız zaten içinde bulunduğumuz durumun farkında olmaları nedeniyle gerekli savunma ve eylem planlarını yapmaktadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinden aldığı dersler ve zaferlerle, 1000 yıllık geçmişi ve oturmuş Devlet geleneği ile başı açığ,ı kapalısı, Alevisi, Sünnisi, Arapı, Kürtü, Türkü, Lazı, Çerkezi, küçüğü, büyüğü, yaşlısı, genci ile bu oyunların üstesinden gelecek güç ve kudrete sahiptir.

Saygılarımla.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.